Nefalšovaný letní MTBO víkend v Dolním Rakousku

17. 6. 2025
Valerie Kamererová
54590413072_3a88f8a60a_o-scaled-1-1

Pod hlavičkou 40. mezinárodního Mountainbike-O Festivalu se uplynulý víkend konal český pohár, rakouský pohár, rakouské mistrovství na longu a veteránské závody zařazené do World Masters Serie. To vše s centrem pod zjezdovkou v Kirchbachu za teplého slunečného počasí.

Sobotní middle startoval ve 13:00, a tak mohli účastníci z celé ČR pohodlně dojet na místo až v sobotu ráno. Nejoblíbenější atrakcí centra závodu pod lanovkou bylo určitě malé jezírko s příjemně osvěžující vodou a dvěma vory, které zajišťovaly nekončící zábavu všem dětem. Pro ty byly výzvou nejen přichystané tratě, ale i cesty na start, které sice vedly po silnici, ale nechyběla na nich prudká stoupání, kde doprovázející rodiče museli zaskakovat za elektropohon. Tyto výjezdy na start všechny účastníky rychle a bez příkras připravily na to, co je čeká během závodu. 

Terén nad Kirchbachem je pro MTBO jako stvořený. Množství cest nejrůznějších klasifikací v nádherném terénu plném údolí, skalek, potoků, luk, borůvčí, průseků plných větví, strmých výjezdů i sjezdů. Na co si našinec musel rychle zvyknout, nebo ho to stálo drahocený čas v chybě, byl trochu odlišný způsob mapování a klasifikace cest. Ne všechny zmapované cesty byly v terénu dobře vidět. Některé docela dobře splývaly s okolním lesem a závodník spíš vymýšlel, kudy by asi mohly vést, než že by je následoval. Mnoha účastníkům se stala osudnou spleť sectiček uprostřed mapy, kde to vypadá, že vede jedna hlavní cesta, ze které se odpojují menší. Ve skutečnosti nebylo moc intuitivní tu hlavní cestu najít a kde kdo nedokázal dojet do místa určení na první pokus. Jinak to byl závod zábavný od začátku do konce. Bylo potřeba být pořád ve střehu, jedno komplikované místo střídalo další a kombinace převýšení a teplého počasí rychle zavařila hlavu. 

Ukázka komplikované části mapy na postupu mezi 12. a 13. kontrolou

V mužské elitě závod nejlépe zvládlo francouzské duo Berthaud Armel a Augustin Leclere, kteří přijeli v rámci výpravy na závody WRE ve Varšavě následující týden. S časy 51:01 a 51:13 a mapově zvládnutým závodem obsadili 1. a 2. příčku před chybujícím Vojtěchem Ludvíkem s časem 53:06. Ve společných výsledcích s rakouským pohárem se před Needyho ještě řadí Andreas Waldmann s časem 51:42. Mezi juniory na stejné trati nejlépe obstál Eduard Toloch s časem 1:01:57 následován Tomášem Polákem +3:51  a Jaroslavem Honnerem +7:55. Jakub Račanský tentokrát startoval v elitě kde se umístil na páté příčce.

Mezi ženami si mapu zkušeně uhlídala Markéta Mulíčková, kterou čas 53:52 vynesl na první příčku. Druhá se v ženské elitě umístila Michaela Lacigová s časem 1:01:20. Třetí nejrychlejší čas 1:02:53 měla Jana Hnilica z Rakouska, která ve výše zmíněné oblasti bloudila nejrychleji. V juniorkách tentokrát startovala jediná závodnice Pavlína Zemková, ta trať zvládla v čase 1:38:15. Adéla Ryglová také startovala v elitě kde dojela na čtvrtém místě.

Middle W20 a WE

Co se týče World Masters Serie, vítěz každé kategorie si odváží 35 bodů do žebříčku. Za druhé místo je uděleno 33 bodů a za třetí místo 31 bodů. Bodové ohodnocení každého dalšího místa klesá o jeden bod. Proběhlý víkend byl 13. a 14. závodem této serie a předcházely mu závody v Austrálii, Portugalsku, Francii, Španělsku, Litvě a Švédsku.  Zařazeny do ní budou i závody v rámci MTBO 5days. Následovat budou závody v jižní Anglii a velké finále v Dánsku. Nejvíce bodů v této soutěži letos zatím získala Karena Hanley z Velké Británie. 237 bodů v kategorii W60 získala během 10 závodů. Na tento víkend přilákala serie závodníky nejen z Rakouska a Česka, ale i z Francie, Británie, Slovinska, Maďarska, Portugalska, Austrálie nebo Japonska.

Nejen mezi veterány panovaly už před startem nedělního longu obavy, jak čitelná asi bude takhle komplikovaná mapa v měřítku 1:15 000. Jak se dalo předpokládat, ukázalo se, že ne moc dobře. Mapy tohoto měřítka byly přichystány pro kategorie od M17 po M/W 55 a na startu každý závodník obdržel čtvercovou mapu velikosti rozloženého ubrousku. Pro delší tratě byl potištěn oboustranně. Když to šlo, oblastem s komplikovanými křižovatkami a nejhustší sítí cest bylo lepší se zcela vyhnout. Když to nešlo, nebo se to vážně jevilo jako nejlepší volba, bylo potřeba zapnout koncentraci na 110% a počítat se zastavováním a pečlivým dočítáním mapy na každé druhé nebo každé křižovatce. V kombinaci se zmapováním kdejakého malého náznaku cesty bylo projíždění těchto oblastí nelehkým úkolem i pro závodníky s ostřížím zrakem. 

Ani nejostřejší vidění ale nemohlo pomoci některým závodníkům, jejichž trať obsahovala kontrolu s kódem 53 umístěnou u asfaltky vedoucí kolem pozemku rozzlobeného domorodce. Ten totiž kontrolu demonstrativně odhodil do vysoké trávy. Snad to v něčem pomohlo alespoň jemu, protože to rozhodně nepomohlo všem závodníkům projíždějícím mezi jeho činem a průjezdem Matěje Mišoně. Tomu to nedalo a jal se kontrolu hledat po okolí a umístil ji zpět. 

Kromě těchto překážek to byla trať fyzicky náročná a mapově pestrá za doprovodu úmorného vedra. Nejedna kontrola byla umístěna na vrcholcích kopců, některé dohledávky byly middlovější než na middlu předchozí den a některé se naopak daly jezdit po paměti. Našly se i kvalitní longové volby. 

Výsledky kategorií se zahozenou kontrolou tuto situaci nijak nekompenzovaly a vyhlášení vítězů za oba dny počítané sečtením časů obou etap bylo ovlivněno i vynechávajícím cílovým kobercem. Například v pánské elitě byl vyhlášen celkovým vítězem Vojtěch Ludvík, který by ale měl být na druhé příčce, po odečtení minuty navíc, kterou měl neprávem přičtenou Berthaud Armel ke svému dojezdovému času. Třetí místo pak obsadil Augustin Leclere. Dámská elita startující až za Matějem Mišoňem tímto incidentem zahozené kontroly ovlivněna nebyla. Nejrychlejší opět byla Markéta Mulíčková, která si tak pojistila i celkové vítězství. Na druhém místě se po několika pomalejších volbách umístila Valerie Kamererová se ztrátou 3 minuty. Druhou příčku obsadila také v součtu obou závodů i přes to, že na middlu evidentně překročila bludný kořen. Třetí příčku na longu si vyjela Michaela Lacigová, v celkových výsledcích tuto pozici pak obsadila Michaela Gigon z Rakouska. 

Long pánské elity 21,680 Km a 1050m převýšení

V juniorech, kteří měli v souladu s pravidly long odlišný od elity, byl tentokrát nejrychlejší Lukáš Tuma. O 2:10 pomalejší byl Eduard Toloch a třetí místo si vyjel Tomáš Polák se ztrátou téměř 16 min. Jediné přihlášené juniorce (Adéla Ryglová opět závodila v elitě) ze záhadných důvodů organizátoři naservírovali stejnou trať, jako měla dámská elita, a tak si ji Pavlína Zemková vychutnala dosyta. Na trati strávila úctyhodných 3:08:21. To by nejeden závodník vzdal.

Očekávaná tombola po vyhlášení byla v horkém počasí zkrácena na minimum. Bez zdlouhavého vysvětlování byl odstartován mini závod vzhůru sjezdovkou pro tašky naplněné cenami typu pivo, plyšák z Mekáče, flashka, sladkosti a pod. Někteří cenchtiví účastníci si stěžovali, že nebyla dostatečně vysvětlena pravidla, jiní si libovali, že zvládli předběhnout kupu dětí a ukořistit nějakou tu tašku pro sebe, další byli rádi, že už se nemusí opékat na slunci a mohou zahájit návrat domů v klimatizovaném prostředí svého vozu.

Suma sumárum jsme si po extrémně mokrém víkendu v Poličce vychutnali extrémě vyhřátý víkend v Kirchbachu. Nyní si dáme pohárovou pauzičku a sejdeme se opět na MTBO 5 days v Ejpovicích. Jaké počasí vychytáme tam teprve uvidíme, zaručená je ale tradiční letní pohoda. 

K tématu 5 days máme i jednu výzvu pro veřejnost:

Je to již více než 30 let, kdy proběhly první oficiální závody Českého poháru MTBO. Tomuto parádnímu období bude věnován i jeden večírek letošního MTBO 5 days v Plzni. Pokud máte nějaké zajímavé materiály (fotky, mapy, videa, zážitky), ozvěte se Míše Lacigové nebo je prostě rovnou přivezte. Každopádně prohrábněte skříně a garáže a na daný večer se řádně “vohákněte”!

Odkazy na výsledky a Livelox najdete na webu závodu.

Foto: Pořadatelé


Líbí se vám článek? Sdílejte ho dále: Email Facebook LinkedIn

Další články, které by se vám mohly líbit

Zlatí parťáci

Stříbrní parťáci

Bronzoví parťáci

Mediální parťáci

Newsletter Českého orienťáku.
Orientujte se v novinkách

Novinky ze světa orientačních sportů na váš e-mail

Přihlášením k odběru vyjadřujete souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů.