Jak na prevenci pobytu v přírodě?

5. 7. 2025
Matěj Burda
koleno

Pobyt v přírodě přináší únik od shonu každodenního života, čerstvý vzduch a novou energii. Přináší však jistá zdravotní rizika – a právě prevence je klíčem k bezpečnému užití krás přírody. V tomto článku s naším parťákem Avenier se zaměříme na prevenci a konkrétní statistiky spojené s onemocněními přenosnými v přírodě, zejména v českém prostředí.

Česká republika patří mezi země s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, kterou přenáší infikovaná klíšťata. Tato nemoc může mít vážné následky – od dlouhodobých bolestí hlavy až po poruchy paměti. Nejlepší prevencí je očkování. Očkování je doporučeno především lidem, kteří pravidelně tráví čas v přírodě, ale i příležitostným výletníkům. Očkuje se ve třech dávkách, s přeočkováním každých 3-5 let.

Osoby nad 50 let mají očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazené ze zdravotního pojištění. Tuto službu mohou klienti využívat také v Centrech očkování a cestovní medicíny Avenier. Osoby mladší 50 let mohou využít příspěvků z preventivních programů zdravotních pojišťoven.

Proočkovanost proti klíšťové encefalitidě v ČR patří mezi nejnižší v Evropě. Přitom přibližně 23 % všech evropských případů vzniká v Česku. Očkování má smysl vždy a po celý rok – účinnost vakcíny je až 99 %.

Dalším rizikem v přírodě může být tetanus. Vstupní branou infekce je často i zdánlivě banální poranění (řezné rány, odřeniny, škrábnutí). Bakterie zde mohou začít produkovat silný jed, který útočí na nervový systém a způsobuje svalové křeče, které mohou vést až k zástavě dechu a smrti. Podle Státního zdravotního ústavu se v Česku v posledních deseti letech objevuje v průměru 1 až 5 případů tetanu ročně, přičemž onemocnění bývá nejčastěji diagnostikováno u starších osob s nedostatečně aktuálním očkováním. Nejvyšší riziko mají lidé nad 60 let, ale tetanus může postihnout kohokoli, kdo není pravidelně přeočkován. V Česku je přeočkování doporučeno každých 10–15 let a je důležité aktuálnost očkování kontrolovat.

Při pobytu v přírodě je důležité nezapomenout na účinnou ochranu proti klíšťatům a bodavému hmyzu – doporučuje se použít kvalitní repelenty s účinnou látkou DEET nebo icaridinem, které účinně odpuzují klíšťata i komáry. Po každém návratu z přírody bychom si měli pečlivě prohlédnout celé tělo, zejména v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží a na vlasaté části hlavy, protože přisátá klíšťata se ráda schovávají a čím dříve je odstraníme, tím menší je riziko nákazy. V případě drobných poranění je nezbytné důkladně vyčistit ránu čistou vodou a použít vhodný dezinfekční prostředek, aby se předešlo infekci. V neposlední řadě bychom se měli vyvarovat přímého kontaktu s divokými zvířaty, jako jsou lišky, ježci nebo netopýři, protože mohou být přenašeči nemocí, a proto je vhodné na ně nesahat ani je nekrmit.

Pokud plánujete dovolenou, poraďte se se svým lékařem, nebo odborníky v Centrech očkování a cestovní medicíny Avenier a zvažte očkování včas.


Líbí se vám článek? Sdílejte ho dále: Email Facebook LinkedIn

Další články, které by se vám mohly líbit

Zlatí parťáci

Stříbrní parťáci

Bronzoví parťáci

Mediální parťáci

Newsletter Českého orienťáku.
Orientujte se v novinkách

Novinky ze světa orientačních sportů na váš e-mail

Přihlášením k odběru vyjadřujete souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů.