MTBO5days 2025 v Ejpovicích

Rekordních 838 startujících závodníků z 27 zemí světa překonala jedna z letošních etap legendárních letních vícedenních závodů. Někteří z nich přicestovali až z daleké Austrálie, Izraele, nebo Hong-Kongu. Nově byla otevřena kategorie M80 se silnou účastí čtyř závodníků. Uspořádáno bylo nejen 5 etap a tradiční triatlonové štafety, ale také paralelní dětské závody – 3x MTBO, 1x dovednostní bike kros, 1x OB. A v neposlední řadě po všechny večery probíhal tradičně bohatý kulturní program.

E1 Honest O-nest
Jak nejlépe uvést závodníky do atmosféry MTBO5days, než je nechat překonat bludiště ve tvaru dvou nejčastějších výtvarných motivů z veřejných toalet. 1. Etapa nesoucí název “Honest O-nest” nemohla začít upřímněji. I formát hnízd, obecně používaný spíše jako tréninkový, měl při závodě úspěch. Stavitelé Ondra Kevo Hasman a Honza Hasák Hasman do middlové tratě rozeseli několik shluků pro každou kategorii. Pokud závodník našel na mapě start v limitu jedné minuty před startem, v úvodních hnízdech na louce se nevhodným pořadím dalo ztratit sotva pár desítek vteřin. V těch lesních už se chybovalo více. Bylo potřeba neustále upravovat tempo, protože rychlé přejezdy střídaly komplikovanější místa. Menším hlavolamem bylo nalezení průjezdu v obytné zástavbě, který byl shodný pro všechny kategorie. Poctivý čistě silový sprint ze sběrky ukázal, že ani letos nebude zelený dres pro nejrychlejšího sprintera zadarmo. Závodníci přijížděli z lesa vyhřátého na 30 + v dobré náladě a s velkou žízní. Atmosféra letních závodů a souboje o barevné trikoty byly zahájeny.
E1 Žlutý dres (vedoucí závodník v elitě) Nikoline Splittorff (DEN) Vojtěch Ludvík “Sprinter” - zelený dres (nejrychlejší čas ze sběrky do cíle) Jana Hnilica (WE) (AUT) Hannes Hnilica(ME) (AUT) “Lucky looser” - modrý dres (pro čtvrtého s nejmenší ztrátou na třetího) Adélka Bogarová (W21) ztráta 0:02 Emiliano Bettega (M14) (ITA) ztráta 0:01

E2 Ply-nu-le
Úvodní rozjezdový večírek měl poklidnou atmosféru, a tak snad do druhého závodního dne všichni nastupovali v plné síle. Programem byl dopolední sprint počítaný do českého poháru a odpolední triatlonové štafety.
Na sprint se muselo popojet 16 Km ke známému kopci Krkavec. Prostorné parkoviště u Globusu nabídlo přes nevoli místních důchodců dostatek místa pro všechny, kdo si tu vzdálenost nechtěli přidávat do denního nájezdu. Na start to už bylo co by kamenem dohodil a zbytek dojel na kole. Sprintová krasojízda mohla začít. Stavitel Tomáš Karýk Kamaryt sklidil na jeho počin mnoho slov chvály, ba dokonce hodnocení “nejhezčí etapa letošních MTBO 5 days.” Terén byl perfektní – velmi pestrý, stavba trati si hrála s tempem a střídala komplikovanější oblasti s přejezdy, převýšení bylo solidní. První kontroly se daly celkem podchytit, protože si je závodník mohl v klidu namapovat na startu, ale kontroly na vrcholu s mnoha prohlubněmi už bylo nutno domapovat na trati. Největším oříškem se stal královský postup “z vrcholu na vrchol” v nejdelších kategoriích, kde špatná volba znamenala ztrátu minimálně minutu, což je na sprintu hodně. Odměnou za zdolání byl potom sjezd po trailech s velmi fotogenickým místem, odkud máme krásné fotky od nadaných fotografů dokumentujících celých 5 dní.
E2 Žlutý dres (vedoucí závodník v elitě) Nikoline Splittorff (DEN) Kryštof Bogar “Sprinter” - zelený dres (nejrychlejší čas ze sběrky do cíle) Markéta Fišerová (W20), Nikoline Splittorff (WE) (DEN) Rado Kalc (M17) (ITA) “Lucky looser” - modrý dres (pro čtvrtého s nejmenší ztrátou na třetího) Nikoline Splittorff (WE) (DEN) ztráta 0:06 Martins Mezsargs (M20 (LAT), Josef Nagy (M21) ztráta 0:01

Odpolední triatlonové štafety byly jako vždy zábavné jak pro účastníky, tak přihlížející. Rozlehlý kemp dovoloval všechny tři disciplíny pojmout v orientačním duchu, což okořenilo především poslední úseky. Při štafetové variantě není potřeba dodržovat zajeté pořadí, a tak závod zahájil běžecký orienťák následován úsekem MTBO a finishery se stali O-plavci, kteří měli ve vodní nádrži Ejpovice rozmístěno několik kontrol s volným pořadím. O nadšené startující nebylo nouze a do závodu se vrhli po hlavě, někteří stále ještě udržujíc trochu zapomínanou tradici zábavných převleků. Když nejde o nic, jde o všechno.
Namísto kvalitní regenerace v podobě spánku lákal k poslechu večerní koncert kapely X-cover, který kulturychtivé účastníky pozdržel do pozdních hodin.

E3 Uvolni svou mysl a odbrzdi to
Za třetí etapou nás stavitelé Jaroslav Fajtl a Ondřej Hašek pozvali do 23 km vzdálené Dobříče do prostor, které vloni proběhali nejlepší OB junioři světa. Po náročném druhém dni byli všichni rádi, že se jel jen middle, nikoli long. Běhání bylo častější, než předchozí dny, a převýšení výrazně citelnější, než při sprintu. Jak je zvykem, terén byl poněkud upraven probíhajícími lesními pracemi, což přidělalo práci pořadatelům snažícím se prostor uvést do jezditelného stavu. Celkem vyčistili kilometr čtvereční lesa. Není zvykem mít při závodech fanoušky na trati, o to více pozvedl morálku a dočasně i výkon fun point při průjezdu kolem tábora. Kdo si brousil zuby na boj o zelený trikot, potřeboval přemýšlet o správném příjezdu na sběrku a potřeboval i kapku štěstí, aby v úzkých pasážích nenarazil na pomalejšího závodníka. Kromě soubojů o trikoty se tentokrát soutěžilo i o body do světového rankingu, World Masters series i Young Guns World series, stejně, jako následující den.
E3 Žlutý dres (vedoucí závodník v elitě) Martina Tichovská Kryštof Bogar “Sprinter” - zelený dres (nejrychlejší čas ze sběrky do cíle) Jana Hnilica (WE) (AUT) Martin Ilig (ME) (AUT) “Lucky looser” - modrý dres (pro čtvrtého s nejmenší ztrátou na třetího) Markéta Fišerová (W20) ztráta 0:01 Josef Nagy (M21) ztráta 0:08
Poprvé v historii MTBO5days došlo na dvojitý večírek. V hlavním stanu probíhal večer věnovaný 35 letům MTBO plný vzpomínek, rozhovorů a historek. Došlo i na rekonstrukci prvního reprezentačního družstva. Druhá stage byla věnovaná letní beach party.

E4 Hrrr na ně
V Dobříči mají velký les a bylo by škoda ho neprozkoumat víc. Následující den si tedy všichni přijeli pro pořádnou nálož v podobě longu od Tondy a Sašky Svobodových. I tentokrát se stavba vydařila. Najít ideální volbu nebylo vůbec jednoduché a často vyhrávaly postupy, které využívaly delšího či kratšího přeběhu. Druhá polovina závodu využívala terén middlu, což příjemně ulehčilo práci unaveným a přehřátým mozkovým závitům. Dvojitým sprinterem se chtěl stát Martin Illig, kterému se dojezd povedl předchozí den. Zelený trikot je tak prestižní záležitost, že ideální nájezd ke sběrce mu stál i za zvolení o 2,5 minuty delšího postupu. Naštěstí se snaha vyplatila.
Tradiční farewell party Kosů je nepřenositelným zážitkem. Tenhle večer nabitý zábavou k prasknutí se prostě musí zažít. Nechyběla tradiční vystoupení Kosů a francouzského týmu, souboj o druhé místo za Plzní ve štafetovém klání, zpívání lokálních písní a i na šermířský souboj došlo. Prostě není se na co šetřit, poslední večer je poslední večer.
E4 Žlutý dres (vedoucí závodník v elitě) Martina Tichovská Kryštof Bogar “Sprinter” - zelený dres (nejrychlejší čas ze sběrky do cíle) Jana Hnilica (WE) (AUT) Martin Ilig (ME) (AUT) “Lucky looser” - modrý dres (pro čtvrtého s nejmenší ztrátou na třetího) Circe Midena(W17) (FRA) ztráta 0:07 Audrius Platakis (M21) (LTU) ztráta 0:04

E5 Zamotat si hlavu po večírku
Až ráno dojde na lámání chleba a zjištění, že možná bylo na co se šetřit. To už je ale pozdě bycha honit. Je čas naposledy osedlat stroj a pokud možno vydat se přímou čarou na start obhájit svou tvrdě vybojovanou pozici v handicapovém semi-free-order závodě z pera Ondry Kováka Kováře.
Ve svých zářivě žlutých dresech vyráželi do lesa Martina Tichovská a Kryštof Bogar. Martina měla na startu náskok 2:11 na druhou Iris Auroru Pecorari (ITA) a 6:34 na třetí Nicoline Splittorf (DEN). V této kategorii k žádným zvratům nedošlo a cílový koberec tyto ženy přejely ve stejném pořadí v jakém vystartovaly. Martina pouze navýšila svůj náskok na druhou na 3:05 a Nikoline vítězným časem za etapu ztrátu stáhla na 5:28.

Kryštof Bogar měl ale na mále, aby o svůj náskok 7:11 na druhého Andrease Waldmanna nepřišel ještě před startem. “Přijel jsem na start pár minut před startem, (čti pozdě – pzn. red.) vynuloval si čip, popojel pár metrů k další krabičce, která byla taky nulování a pak mě poslali ať předjedu celou frontu rovnou na startovní čáru. Takže jsem místo nulování a checku orazil 2x nulování. Zjistil jsem to na první kontrole, protože mi nepípal čip,” popsal jak se dá taky přijít o titul vítěze MTBO5days Kryštof. Protože airové krabičky nemají díru pro kontaktní ražení, musel se vydat zpátky na start, čip probudit a vystartovat nanovo. Andreas ho při návratu viděl, a tak už v závodě věděl, že jede o vítězství. Se třetím Martinem Kantou, startujícím 1:52 za ním, se v lese sjel. Andy už ale měl vysbírané všechny volné kontroly před nájezdem do závěrečné pasáže a Martinovi jedna chyběla, a tak si Andreas dojel pro své prvenství.

Celkové výsledky
Žlutý dres (vedoucí závodník v elitě)
Martina Tichovská - celkový čas 305:21
Andreas Waldmann (AUT) - celkový čas 324:31
“Sprinter” - zelený dres (nejrychlejší čas ze sběrky do cíle)
Jana Hnilica (WE) (AUT)
Hannes Hnilica (ME) (AUT)
“Lucky looser” - modrý dres (pro čtvrtého s nejmenší ztrátou na třetího)
Britt-Marie Svensson (W60) (SWE) ztráta 1:24
Jiří Hejna (M60) ztráta 0:04
Uteklo to jako vyplašená srna a zase bylo na čase se sbalit a začít se těšit na rok 2027, kdy bude MTBO5days slavit 22 let od svého založení… a v tomhle věku už můžete pít i v USA, na Srí Lance, v Mongolsku a na Palau.
