Tomáš Polák: Před MS už to chce jen doladit detaily

Tomáši, velká gratulace k výkonům o uplynulém víkendu. Dva závody, dvě vítězství. Jak jsi byl sám spokojený a věřil sis před startem, že bys mohl zvítězit na middlu i na klasice?
Děkuji, s výsledkem jsem dost spokojený, i když ne vše bylo podle mých představ. Jelikož oba dva závody byly dost rovinaté, tak jsem si celkem věřil, protože mi takový profil trati sedí.
Pojďme probrat závody postupně. V sobotu se jel middle, jak se Ti dařilo?
V sobotu bylo extrémní horko, to mi až tak nesedí, a po dobu závodu se mi jelo zvláštně a byla mi jak kdyby zima, ale mapově to bylo lehké a skoro bez chyb.
S čím jsi nastupoval do nedělního longu, měl jsi ambice na vítězství? A jak ses vypořádal s velkým vedrem?
Do nedělního longu jsem se celkem i těšil. Tentokrát se mi jelo lépe než předchozí den a chyb bylo opět jen velmi málo. Teplo nebylo až tak intenzivní jako v sobotu, navíc jsem se pravidelně ochlazoval vodou, a to všechno mi pomohlo k vítězství.

Byl tento víkend podle Tebe dobrým příslibem do další části sezóny, kdy Tě čeká juniorské MS?
Myslím si, že pokud se srovnám s mapou, bude to úplně vynikající. Víkend mi ukázal, že na to fyzicky mám, a teď jen doladit detaily. Myslím, že jsem na dobré cestě.
Jak budeš směrem k MS ladit? Jak teď vypadají Tvé tréninkové týdny?
Moje tréninky budou teď spíše do rychlosti, což znamená více sprintových tréninků a do toho jednou až dvakrát týdně nějaké posilování. Každopádně se teď budu fyzicky připravovat v Itálii a pak mapově na soustředění ve Švédsku, kde se zúčastním O-ringenu.
Na juniorském MS jsi byl už vloni, přestože jsi byl stále věkem dorostenec, na základě úspěchů právě z evropského šampionátu. S jakými cíli na šampionát letos pojedeš?
Samozřejmě můj největší cíl je ulovit nějakou medaili, při nejlepším ne jednu. Každopádně bych chtěl pochytit i nějaké nové zkušenosti do budoucna. Ve Švédsku je to trochu jiný terén než tady, tak další hlavní cíl je se neztratit.
Jaké máš další plány do této sezóny po šampionátu?
Momentálně je teď ten největší cíl to MS ve Švédsku, a potom určitě vyhrát další závody co se pojedou u nás.
A jaké máš dlouhodobější sportovní cíle? Vidíš je „jen“ v MTBO, nebo i jinde?
Další cíle jsou jasné. Získat co nejvíce úspěchů na světových akcích, dokud na to bude nějaký čas a bude mě to bavit. Momentálně je MTBO můj hlavní sport, ale poslední dobou se více přikláním i k čistým závodům na kole a chtěl bych získat nějaký úspěch i tam. OB už skoro vůbec neběhám. Letos jsem absolvoval pár mapových tréninků v Liberci a okolí, ale jinak na závody nejezdím. Každopádně v plánu je začít zase běhat. Letos v zimě jsem i jezdil LOB, ale všechny závody byly hodně na morál a cílem bylo nezlomit lyže, což se ne úplně podařilo. Uvidíme, jaká bude motivace příští rok a kolik bude sněhu.